Blended Mobility - międzynarodowe warsztaty dla Seniorów w Jeleniej Górze

W dniach 27.09-01.10.2021 obyło się w Jeleniej Górze pierwsze spotkanie seniorów w ramach Blended Mobility.

Galeria zdjęć

Pięciodniowe warsztaty były zorganizowane przez Fundację PCKK Edukacja i Rozwój w Jeleniej Górze. Uczestniczyło  w nich czworo seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kownie, czworo seniorów z  z Instytutu Edukacyjnego (VISK) w Czechach oraz przemiennie dziewięcioro seniorów z Fundacji PCKK.

- Pierwszego dnia warsztatów odbyły się zajęcia integracyjne,  prezentacje uczestników oraz organizacji. W drugiej części spotkania seniorzy z Fundacji PCKK przedstawili wyniki swoich badań dotyczących „Ofert edukacyjnych dla seniorów w Jeleniej Górze i okolicy”. Po obiedzie goście zwiedzali Jelenią Górę mając za przewodników seniorów z Polski

- Drugiego dnia odbyły się warsztaty „Trening pamięci”. Uczestnicy poznali metody treningu pamięci, ćwiczenia i gry pamięciowe. Poznali również przykłady aplikacji na smartfonach pozwalające ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość.
Wieczorem goście zwiedzili
Time Gates (Bramy czasu), miejsce związane z historią Jeleniej Góry i okolic.

- Trzeciego dnia odbył się trening “Logicznego myślenia”. Seniorzy rozwiązywali łamigłówki logiczne, rebusy, krzyżówki, nauczyli się tworzyć puzzle za pomocą generatorów online.
Po południu była wycieczka do Parku Miniatur, gdzie oglądano miniatury pałaców i zamków.

- Czwarty dzień poświęcony został na grę miejską z zagadkami. Korzystając  z Google maps, aplikacji oraz z przygotowanych wskazówek seniorzy podzieleni na grupy odkrywali kolejne atrakcje  Cieplic Zdroju, rozwiązując przy tym zagadki związane z danymi miejscami.

- Piąty dzień - trening uwagi. Wykorzystane  były ćwiczenia spostrzegawczości, gry sprawnościowe, układanki. Na zakończenie uczestnicy wypełnili ankiety ewaluacyjne,  podsumowali udział w warsztatach. Wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Każdego dnia prowadzone były także warsztaty językowe, związane tematycznie z działaniami danego dnia (wzbogacanie słownictwa, utrwalanie popularnych zwrotów, ćwiczenia doskonalące wymowę).

Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze ocenili spotkanie zarówno pod względem merytorycznym, organizacyjnym oraz kulturowym. Podkreślili pozytywny wpływ na rozwój umiejętności  poznawczych, posługiwanie się językiem angielskim, wzrost kompetencji ICT (nowe aplikacje, gry, ćwiczenia na smartfonie).