Międzynarodowe spotkanie w Pradze, wrzesień 2021

W dniach 14-16 września 2021 odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu w Pradze.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji partnerskich: cztery osoby z Uniwersytetu III Wieku w Kownie, trzy osoby z Fundacji PCKK oraz pięcioro przedstawicieli gospodarzy VISK.

Pierwszego dnia wszyscy partnerzy zaprezentowali swoje organizacje, przedstawiając struktury organizacji,  cele ich działań w obszarze edukacji dorosłych oraz prezentując przykłady swojej pracy jako dobre praktyki. Następnie przedyskutowano dotychczasowe działania lokalne, realizowane głównie w formule online. Jolanta Ratyńska zaprezentowała raport z działań seniorów z Fundacji PCKK „Oferta edukacyjna dla seniorów w Jeleniej Górze oraz okolicy”. Jest to pierwszy produkt projektu – podsumowanie pierwszych aktywności projektowych seniorów. Podobne raporty przygotują seniorzy z pozostałych organizacji partnerskich i zaprezentują je podczas Blended Mobility w swoich organizacjach.
Po południu był czas na  wspólne zwiedzanie Pragi i bliższe poznawanie się partnerów.

Drugiego dnia gospodarze spotkania zaprosili wszystkich uczestników do Kutnej Hory gdzie znajduje się jeden z oddziałów VISK. Uczestnicy spotkania obejrzeli siedzibę organizacji mieszczącą się w starym budynku pałacowym dysponującą kilkoma świetnie wyposażonymi salami edukacyjnymi.
Ten dzień spotkania poświęcono szczegółowemu omówieniu:
- upowszechniania projektu (informacji zamieszczanych na stronach organizacji, utworzenie grupy na Facebook, kontakty z mediami lokalnymi, informowanie o działaniach wewnątrz organizacji - wśród pracowników i słuchaczy)
- ewaluacji - Jiří Holý z VISK przedstawił plan ewaluacji projektu  oraz przykłady ewaluacji wykorzystywanej w działaniach organizacji.
Po roboczym spotkaniu zwiedziliśmy Katedrę Świętej Barbary oraz winnice w Kutnej Horze. Oczywiście nie obyło się bez degustacji, produkowanych tam świetnych win.
Trzeciego dnia spotkania zaktualizowano harmonogram projektu (zmiany zostały wymuszone przez COVID-19 i związane z tym obostrzenia). Zaplanowano również spotkanie trenerów w Kownie (termin oraz plan zajęć).
Na koniec dokonano ewaluacji spotkania – każdy z uczestników wyraził swoją opinię i ocenę . Generalnie wszyscy uznali spotkania za bardzo udane, przede wszystkim pod kątem poznania się partnerów (jest to pierwszy wspólny projekt) ale również lepszego zrozumienia celów projektu oraz  swoich zadań. Dokonano również ewaluacji online z wykorzystaniem formularzy Google.